News Archive

Boys Track and Field at Annual Anderson Invitational

Posted on: April 17, 2019

THE UPCOMING DOCKET: About midway through the season, the Eagles next head to the Anderson Invitational.  Last season, the boys team finished the Anderson Invitational in sixth place.  The Eagles were led by Dylan Hughes, who placed 2nd in the 40 meter dash and 6th in the 100 meter dash.  The 4x200 relay team finished in third place, and included current members Jared Engelman, Owen Martin, and Hughes.

Preliminaries, with some select events as finals, will be held on Thurs., April 18, while finals will be held on Fri., April 19. 

Thursday, April 18:                 Milford at Anderson Invitational Anderson High School, 4:00 pm

Friday, April 19:                     Milford at Anderson Invitational Anderson High School, 4:00 pm

  

A LOOK BACK: April 10 at New Richmond Invitational

The Eagles finished fifth of fourteen teams at the New Richmond Invite.  A.J. Dickerson finished first in the 800 meter run, and second in the 1600 meter run.  The 4x100 and 4x200 relay teams, made up of Owen Martin, Dylan Hughes, Jared Engelman, Brett Rininger, both took second place.

The full list of Milford athletes placing in the top eight of each event were as follows:

110 Hurdles

3rd place, Keisean Irvin (17.00)

6th place, Jack Henslee (17.87)

100 Yard Dash

8th place, Dylan Hughes (11.74)                        

1600 Meter Run

2nd place, A.J. Dickerson (4:38.31)

400 Meter Dash

7th place, Dustin Pigg (55.37)

300 Hurdles

7th place, Keisean Irvin (46.43)

800 Meter Run

1st place, A.J. Dickerson (2:07.72)

6th place, Kevin Barnett (2:15.60)

200 Yard Dash

5th place, Dylan Hughes (24.00)

7th place, Jared Engelman (24.08)

3200 Meter Run

7th place, A.J. Kaylor (11:03.42)

4x100 Relay

2nd place, Owen Martin, Dylan Hughes, Jared Engelman, Brett Rininger (46.60)

4x200 Relay

2nd place, Owen Martin, Dylan Hughes, Jared Engelman, Brett Rininger (1:37.34)

4x400 Relay

8th place, Jack Henslee, Luke Hawes, Dustin Pigg, Eli Dickerson (3:54.46)

4x800 Relay

3rd place, Eli Dickerson, Luke Hawes, Kevin Barnett, Dustin Pigg (9:05.08)

Bishop Brossart won the team championship, followed by host New Richmond, Dixie Heights, Clinton-Massie, and Milford in the top five.  Full team results: 1) Bishop Brossart (125); 2) New Richmond (103); 3) Dixie Heights (81.50); 4) Clinton-Massie (68); 5) Milford (66); 6) West Clermont HS (58); 7) Goshen (53.50); 8) Scott (27); 9) Williamsburg B (22); 10) Miami Valley Christian Ac (20); 11) Batavia (14); 11) Ripley Union (14); 13) Bethel-Tate (10); 14) Western Brown (1).

Click HERE for final results, including individual events, of the New Richmond Invitational.

 

INSIDE THE NUMBERS:  The following Eagles are currently ranked in the top ten of the Eastern Cincinnati Conference for their respective events as of April 14. 

  • A.J. Dickerson: 4th, 800 meter run; 5th, 1600 meter run
  • Jared Engelman: 6th, 200 meter dash
  • Nate Flannery: 7th, shot put
  • Jack Henslee: 10th, 110 meter hurdles
  • Logan Horton: 10th, high jump
  • Dylan Hughes: 5th, 100 meter dash; 5th, 200 meter dash
  • Keisean Irvin: 3rd, 110 meter hurdles
  • Dustin Laudermilk: 7th, 100 meter dash
  • Dustin Pigg: 10th, 400 meter dash; 3rd, long jump
  • 400 meter relay: 2nd (46:04)
  • 800 meter relay: 2nd (1:36.15)
  • 1600 meter relay: 4th (3:54.46)
  • 3200 meter relay: 3rd (9:03.80)