News Archive

Girls Track and Field Win at New Richmond; Head to Anderson Invitational

Posted on: April 17, 2019

THE UPCOMING DOCKET:  The Eagles, along with a number of fellow ECC teams, will next head to the Anderson Invitational.  Preliminaries, and some select events as finals, will be held on Thurs., April 18, while finals will be held on Fri., April 19.  In 2018, Milford finished fifth of 21 teams, near the top along with four other ECC league teams.  The Eagles were led by Andrea Armstrong who won the 400 meter dash and the long jump, and Haley Rodeffer with second place finishes in both the 100 meter and 300 meter hurdles. 

Thursday, April 18:            Milford at Anderson Invitational Anderson High School, 4:00 pm

Friday, April 19:                Milford at Anderson Invitational Anderson High School, 4:00 pm

 

A LOOK BACK:  April 10 at New Richmond Invitational

With another team championship at the New Richmond Invite, Milford’s girls varsity track and field team captured the three-peat having won the championship in both 2017 and 2018.

The ladies won nine events, including a sweep of the relay events.  Senior Andrea Armstrong won the 100, 200, and 400 meter dash, as well as the long jump, and Haley Rodeffer won the 300 meter hurdles.  Jade Avance, Madison Chitwood, Ashley Dargis, and Meredith Goff won both the 4x100 and 4x200 meter relays.  Avance, Abby Carnathan, Alicia Viola-Prioli and Ellie Redrow won the 4x400.

The full list of Milford athletes placing in the top eight of each event were as follows:

100 Meter Hurdles

2nd place, Haley Rodeffer (16.37)

4th place, Abby Carnathan (17.76)

100 Meter Dash

1st place, Andrea Armstrong (12.68)

3rd place, Meredith Goff (13.34)

1600 Meter Run

3rd place, Emmy Sager (5:28.64)

4th place, Olivia Loeffler (5:45.06)

400 Meter Dash

1st place, Andrea Armstrong (58.72)

7th place, Alicia-Viola-Prioli (1:07.79)

300 Meter Hurdles

1st place, Haley Rodeffer (50.92)

3rd place, Abby Carnathan (51.45)

800 Meter Run

3rd place, Olivia Loeffler (2:35.52)

5th place, Abby Nehlen (2:36.62)

200 Meter Dash

1st place, Andrea Armstrong (25.55)

4th place, Jade Avance (27.98)

3200 Meter Run

3rd place, Emmy Sager (11.52.00)

Shot Put

6th place, Ellie Bach (28-01.00)

Discus

3rd place, Emma Neal (99-08.00)

6th place, Alison Burgess (81-05.00)

Long Jump

1st place, Andrea Armstrong (16-06.00)

High Jump

3rd place, Julia Miller (4-10.00)

4th place, Madison Chitwood (4-10.00)

4x100 Meter Relay

1st place: (Ashley Dargis, Madison Chitwood, Jade Avance, Meredith Goff (53.78)                            

4x200 Meter Relay

1st place (Ashley Dargis, Meredith Goff, Madison Chitwood, Jade Avance (1:52.88)       

4x400 Meter Relay

1st place (Abby Carnathan, Ellie Redrow, Alicia Viola-Prioli, Jade Avance (4:24.58)

4x800 Meter Relay

1st place (Olivia Loeffler, Ellie Redrow, Abby Nehlen, Emmy Sager (10:25.58)

The Eagles were followed by host New Richmond, Bishop Brossart, the ECC’s West Clermont and Williamsburg in the top five.  Full team results:  1) Milford (172); 2) New Richmond (136); 3) Bishop Brossart (70.50); 4) West Clermont HS (65); 5) Williamsburg (57); 6) Batavia (43); 7) Clinton-Massie (42); 8) Goshen (34.50); 9) Western Brown (27); 10) Scott (9); 11) Bethel-Tate (3); 12) New Richmond B (2); 12) Goshen B (2).

Click HERE for final results, including individual events, of the New Richmond Invitational.

 

INSIDE THE NUMBERS:  The following Eagles are currently ranked in the top ten of the Eastern Cincinnati Conference for their respective events as of April 14:

  • Andrea Armstrong: 4th, 100 meter dash; 1st, 200 meter dash; 1st, 400 meter dash; 2nd long jump
  • Jade Avance: 10th, 200 meter dash
  • Abby Carnathan: 6th, 100 meter hurdles; 4th, 300 meter hurdles
  • Madison Chitwood: t-6th, high jump
  • Meredith Goff: 5th, 100 meter dash
  • Olivia Loeffler: t-10th, pole vault
  • Julia Miller: t-6th, high jump
  • Brynn Morgan: 8th, 100 meter hurdles; 9th, 300 meter hurdles; t-6th, high jump; t-8th, pole vault
  • Emma Neal: 6th, discus
  • Elena Richey: t- 10th, pole vault
  • Haley Rodeffer: 3rd, 100 meter hurdles; 5th, 300 meter hurdles
  • Emmy Sager: 10th, 1600 meter run; 9th, 3200 meter run
  • 400 meter relay: 3rd (53.78)
  • 800 meter relay: 4th (1:52.88)
  • 1600 meter relay: 4th (4:18.42)
  • 3200 meter relay: 2nd (10:15.92)