News Archive

MILFORD WATER POLO OPENS 2016 CAMPAIGN AT NAPOLEON INVITATIONAL

Posted on: August 11, 2016

SETTING THE SCENE: The Milford Eagles open their 2016 season at the Napoleon Invitational on August 12-13. The boys will open play against Upper Arlington at 12:50 p.m., followed by Toledo St. Francis at 3:20 p.m, while the girls will compete against Upper Arlington at 2:30 p.m. and Worthington Kilbourne at 4:10 p.m.

Led by head coach Kevin Metzger, the boys are led by All-Ohio senior Kane Gormley in goal, while the girls look to seniors Skyler Fontaine and Katey Pena, who also earned All-Ohio accolades in 2015.

A LOOK BACK: The Milford boys water polo team placed ninth overall at the 2015 Ohio High School State Water Polo Championships and posted a 21-10 season record. After earning a fifth place finish at state championships, the girls water polo squad finished with a 19-14-2 record.

ABOUT THE TOURNAMENT: Here is a look at the schedule for the Napoleon Invitational, to be played this weekend (August 12-13):

NAPOLEAN INVITATIONAL

HELD AT NAPOLEON HIGH SCHOOL (NAPOLEON, OHIO)

Friday, August 12, 2016 | Outdoor

GM # TIME / DARK TEAM / WHITE TEAM / BOYS OR GIRLS

1 12:00 p.m. Worthington Kilbourne vs. Upper Arlington Girls

3 12:50 p.m. Worthington Kilbourne vs. Napoleon Boys

5 1:40 p.m. Thomas Worthington vs. Sylvania Boys

7 2:30 p.m. Milford vs. Upper Arlington Girls

9 3:20 p.m. Thomas Worthington vs. Napoleon Girls

11 4:10 p.m. Worthington Kilbourne vs. Milford Girls

13 5:00 p.m. Thomas Worthington vs. Mason Girls

15 5:50 pm. St. Xavier-B vs. Napoleon Boys

17 6:40 p.m. St. Xavier-B vs. Worthington Kilbourne Boys

 

Friday, August 12, 2016 | Indoor

GM # TIME / DARK TEAM / WHITE TEAM / BOYS OR GIRLS

2 12:00 p.m. Seaholm, Mich vs. Columbus St. Charles Boys

4 12:50 p.m. Milford vs. Upper Arlington Boys

6 1:40 p.m. Napoleon vs. Mason Girls

8 2:30 p.m. Mason vs. Columbus St. Charles Boys

10 3:20 p.m. Milford vs. Toledo St. Francis Boys

12 4:10 p.m. Mason vs. Seaholm, Mich Boys

14 5:00 p.m. Upper Arlington vs. Toledo St. Francis Boys

16 5:50 p.m. Thomas Worthington vs. St. Xavier-A Boys

18 6:40 p.m. Sylvania vs. St. Xavier-A Boys

 

Saturday, August 13, 2016 | Indoor

GM # TIME / DARK TEAM / WHITE TEAM / BOYS OR GIRLS

19 8:00 a.m. White 1st vs. Orange 2nd Girls

21 8:50 a.m. Blue 3rd vs. Yellow 3rd Boys

23 9:40 a.m. Blue 2nd vs. Yellow 2nd Boys

25 10:30 a.m. White 3rd vs. Orange 3rd Girls

27 11:20 a.m. Blue 1st vs. Yellow 1st Boys

29 12:10 p.m. Yellow 3rd vs. Green 3rd Boys

31 1:00 p.m. Winner Game #25 vs. Lose Game #19 Girls

33 1:50 p.m. Yellow 2nd vs. Green 2nd Boys

35 2:40 p.m. Yellow 1st vs. Green 1st

 

Saturday, August 13, 2016 | Outdoor

GM # TIME / DARK TEAM / WHITE TEAM / BOYS OR GIRLS

20 8:00 a.m. White 2nd vs. Orange 1st Girls

22 8:50 a.m. Red 3rd vs. Green 3rd Boys

24 9:40 a.m. Red 2nd vs. Green 2nd Boys

26 10:30 a.m. Winner Game #19 vs. Winner Game #20 Girls

28 11:20 a.m. Red 1st vs. Green 1st Boys

30 12:10 p.m. Blue 3rd vs. Red 3rd Boys

32 1:00 p.m. Loser Game #20 vs. Loser Game #25 Girls

34 1:50 p.m. Blue 2nd vs. Red 2nd Boys

36 2:40 p.m. Blue 1st vs. Red 1st Boys

Boys Teams

YELLOW

  1. Mason
  2. Columbus St. Charles
  3. Seaholm, Mich

RED

  1. Milford
  2. Upper Arlington
  3. Toledo St. Francis

GREEN

  1. Thomas Worthington
  2. Sylvania
  3. St. Xavier - A

BLUE

  1. St. Xavier - B
  2. Worthington Kilbourne
  3. Napoleon

Girls Teams

WHITE

  1. Thomas Worthington
  2. Napoleon
  3. Mason

ORANGE

  1. Milford
  2. Upper Arlington
  3. Worthington Kilbourne